6 Ocak 2012 Cuma

Eskişehir

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Telefon kodu "222" olup, plaka numarası "26" dır.
Eskişehir İli
 Eskişehir 13.652 km² yüzölçümü ile, 1990 yılı verilerine göre 641.057 kişi nüfusa sahiptir. İl toprakları içinde 2 üniversiteyi barındırmasından dolayı tam bir öğrenci şehri görüntüsündedir. Eskişehir, doğal güzellikleri ve kültür zenginlikleriyle her yıl önemli sayıda turist çekmektedir.

Eskişehirden Doğa Manzaraları


Eskişehir, Lüle taşı ve çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile ünlüdür. Nasreddin Hoca ve Yunus Emre de Eskişehir'lidir.
Porsuk Çayı


Eskişehir ilinin ilçeleri; Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, İnönü, Mahmudiye, Mihalıççık, Mihalgazi, Sivrihisar, Seyitgazi, Sarıcakaya ve Han olmak üzere 12 ilçesi bulunmaktadır.
Eskişehir ilçeleri Haritası


Eskişehirde 8 cami, 5 hamam, 1 kervansaray, 16 mescid, 2 kümbet, 8 çeşme ve 1 tane de sübyan mektebi vardır Günümüze kadar gelen.
Eskişehir Doğa Manzaraları


Eskişehir'in en önemli akarsuyu "Porsuk çayı ve Sakarya ırmağı" dır.


Eskişehir Porsuk Çayı


Eskişehir iklim bakımından tamamen tipik bir karasal iklim kuşağındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Eskişehir ilinin bitki örtüsü ise şöyledir. Topraklarının dörtte birini çam, meşe, gürgen, ardıç, köknar ve katranla kaplı ormanlar oluşturmaktadır. Su kenarlarında söğüt, ahlat ve kavak ağaçlarına rastlanmaktadır.
Eskişehir Gece ManzaralarıEskişehir'in Komşuları; Ankara, Afyon, Kütahya, Bilecik ve Bolu'dur.
Eskişehir Haritası
Eskişehir'in en ünlü yöresel yemekleri ise, Göceli tarhana, harşıl, çiğ börek ve katlama vs. dir.
Eskişehir yöresi (Çiğ Börek)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder