4 Ocak 2012 Çarşamba

Erzurum

Erzurum Haritası
Erzurum'un plakası "25" , Telefon kodu ise "442" dir.
Erzurum  merkez


Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ilidir. Erzurum'un toplam nüfusu 1.135.335 kişidir. Erzurum'un yüzölçümü ise 25.323 km² dir.
Erzurum Manzaraları


Erzurum'un ilçeleri ; Aşkale, Hınıs, Çad, Horasan, Ilıca, ispir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Pasinler,  Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Narman, Oltu, Olur.
Çifte Minareli Medrese


Erzurum ili'nin dört bir tarafı dağlarla çevrilidir. Rakım oldukça yüksektir. O yüzden de şiddetli bir karasal iklim kuşağındadır. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır. Hemen hemen 5 ay karla kaplıdır. Çok sert bir iklime sahip olan Erzurum'da yıllık sıcaklık ortalaması 6 derecedir. Erzurum'un %9 u orman ve fundalık, %18 i de tarıma elverişli alanlardır. Ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. Hatta hayvancılık tarımdan önce gelmektedir.
Masa Üstü Resimleri (Erzurum Doğa resmi)


Anadolunun her yöresi gibi Erzurum'un da kendine özgü zengin bir mutfağı vardır. En ünlü yemeği "Cağ Kebabı"dır. Ayran aşı, su böreği, kadayıf dolması ve lor dolması da diğer yöresel yemeklerindendir.
Cağ Kebabı


Erzurum halkı'nın lakabı " olarak bilinir.

Erzurum'un Oltu taşı da çok ünlüdür. Oraya gezmeye gidenler, Oltu taşıyla yapılmış, küpe, yüzük, bileklik vs. alabilirler.
Palandöken Kayak Merkezi

1 yorum: