7 Ocak 2012 Cumartesi

Giresun

Giresun Kalesi
Giresun, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Giresun'un telefon kodu "454", Giresun'un plakası ise "28" dir.
Giresun Kıyıları


Fındığı ile ün yapmış Giresun'un komşuları Trabzon, Gümüşhane, Sivas, Erzincan, Ordu ve Karadeniz'dir.
Giresun Manzara resimleri


Giresun ilinin ilçeleri; Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele, Eynesil, Güce, Çanakçı, Doğankent, Yağlıdere, Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar, Bulancak, Piraziz, Dereli ve Merkez ilçe olmak üzere 16 ilçesi bulunmaktadır.
Giresun sahil


Giresun, Aksu ve Batlama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Denize paralel uzanan dağlarının yüksekliği ortalama 2000 metreyi bulmaktadır.
Giresun Resimleri


Giresun'da iki ayrı iklim birlikte görülür. Kıyı kesimlerinde ılık ve bol yağmurlu yağışlı bir hava, dağlık kesimlerde ise yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer.
Giresun gece


Giresun'un %38 i ormanlarla kaplıdır, %27 sini çayır ve meralar oluşturur. Topraklarının sadece % 7 lik kısmı elverişsizdir.Geri kalan kısım da tarıma elverişli alanlardır.
Giresun Doğa manzarası


Giresun'un nüfusu 2010 yılı verilerine göre 419.256 kişidir, Giresun'un yüzölçümü ise 6.934 km² dir.
Giresun Piknik Alanları


Giresun ilinin yöresel yemekleri ise şöyledir: Karalahana çorbası, unnama, döşeme, diple, kabak kabuğu kavurması, dikenucu (menavcan), sakaca, siron, haşıl, hoşmak, ısırgan, soğan kızartması, fasulye turşusu, galdirik turşusu, pazı sapı turşusu, taflan ve kiraz tuzlusu, mısır ekmeği, fındıklı börek, hamsi kızartması, hamsi buğulama vs.
Giresun Fındığı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder