1 Ocak 2012 Pazar

Denizli

Denizli'nin plaka numarası"20" olup, telefon alankodu "258" dir.

Denizli ili, Türkiye'nin güneybatısında, Ege Bölgesinin de güneydoğusunda yer almaktadır. Denizli'nin toplam nüfusu 2010 yılı verilerine göre 931.823 tür. Denizli'nin yüzölçümü ise 11.692 km² dir. Denizli her ne kadar ege bölgesinin bir ili ise de topraklarının bir kısmı da Akdeniz Bölgesindedir.
Hierapolis Tiyatrosu
  Bilindiği gibi Denizli, horozlarıyla ve Pamukkalesi ile ünlü bir şehrimizdir.
Honaz Şelale
Denizlinin ilçeleri şunlardır :
    Babadağ, Buldan, Güney, Bekilli, Çivril, Sarayköy, Pamukkale, Akköy, Çal, Baklan, Çardak, Bozkurt, Acıpayam, Beyağaç, Kale, Tavas, Çameli, Honaz, Denizli merkez, Serinhisar'dır.


Denizli'nin komşuları ; Uşak, Afyon, Burdur, Muğla, Aydın ve İzmir'dir.


Denizlinin komşuları harita

      Denizli'nin en büyük akarsuyu Büyükmenderes'tir.
      Denizli'de hem Ege'nin iklimi hemde iç bölgelerin karasal iklimi birlikte hüküm sürer. denizler genellikle denize dik olarak uzandığından denizden gelen rüzgârlara açık bulunmaktadır. kışlar ılık ve yağışlı geçer.
Denizli Manzara
       Denizli mutfağının temelini sebzeli yemekler oluşturur.Özellikle patlıcan yemek çeşitleri çoktur. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi gibi vb. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası Yöreye özgün salata türleridir.
Denizli Manzaraları

      Börek ve tatlı türlerinde Ege Bölgesi özellikleri görülür. Yufka, şipit, bazdırma evlerde yapılan ekmeklerdir. Yöredeki beslenme alışkanlıklarından biri de yatmadan önce yenen “yat geber ekmeği”dir. Kışın darı, kavurga, ceviz, kestane; yazın türlü meyveler, salatalık, kavun, karpuz yenir.
Denizli Horoz Heykeli

     Denizli'de geleneksel yemek türleri ve beslenme alışkanlıkları sürmektedir.,Mercimek çorbası,Domates çorbası, kuru börülce çorbası, Tarhana çorbası, ovmaç çorbası gibi yöreye özgü çorba türleridir. Et yemeklerinin başlıcaları tas kapaması, kumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, Tandır,kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembedir.
Denizli gece

    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder