8 Ocak 2012 Pazar

HATAY (Antakya)

Hatay Haritası
Hatay Merkez
Hatay, Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Suriye ve Lübnan dağları arasında yer alan Hatay ili'nin etrafını Nur dağları, Kel dağ ve Suriye platoları çevirmiştir. Batı tarafını ise Amik ovası oluşturmaktadır.

Hatay Baraj Resimleri

Hatay ilinin telefon kodu "326",  Hatay plakası ise "31" dir
Hatay ilinin ilçeleri ; Dörtyol, Altınözü, Belen, İskenderun, Erzin, Hassa, Reyhanlı, Kumlu, Kırıkhan, Yayladağı, Samandağı'dır.
Hatay Tatil Yerleri


Hatay ili komşuları ise şöyledir: Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Adana ve Suriye sınırları'dır.


Hatay ilinin yüzölçümü 5.828 km²dir. Hatay nüfusu ise, 2000 yılı verilerine göre 1.253.726 kişidir. Yıllık nüfus artış hızı % 12 dir.
Hatay Manzara resimleri


Hata'ın ormanlık alanlarını meşe, kayın, ardıç, kızılcık, kavak ve çınar ağaçları oluşturmaktadır. Ormanlık alanların dışındaki kısımlarda da makiler bulunmaktadır. Makiler defne, kekik, lavanta ve mersin  gibi kokulu bitkilerden oluşmaktadır.
Hatay Turistik Yerleri


Hatay'ın iklimi, Akdeniz iklimidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.Hatay'ın en önemli akarsuları Afrin, Karasu ve Asi ırmağı ile Bohsin çayı'dır.Hatay mutfağı, konumu itibarı ile oldukça zengindir. Yöresel yemeklerden bazıları şunlardır : Öcce, Oruk, Ekşili börülce, Babagannuş, Cevizli biber (Muhammara), Humus, Peynirli künefe, Beyaz kabak boranisi ve taş kadayıfı gibi değişik türden yemek kültürüne sahiptir.
Hatay Samandağı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder